Alın Dolgusu

Alın bölgesi insanlarda kırışıklığın en fazla meydana geldiği bölgelerden biridir. Alın dolgusu uygulaması da işte tam olarak alın bölgesinin hemen üzerinde yer alan alın çizgilerinin alın dolgusu işlemi yapılarak ortadan kaldırılmasıdır. Alın dolgusu işlemi tedaviden elde edilmek istenen sonuca göre iki çeşide ayrılır. İlk olarak istenilen hedefin alnın şekillendirilmesi ve yan profilden bakınca yuvarlak bir yüze sahip olmak isteyenlere yapılmaktadır. İkincisi ise mimik çizgilerinde değişiklik isteyen insanlara uygulanan daha çok yüzeysel işlemlerdir. İnsanların yaşlanmasıyla beraber alın çizgileri de bunlarla paralellik gösterip artmaktadır. Her cilt dokusu farklıdır. Bu yüzden insanların cilt kalınlıkları meydana gelen bu kırışıklıkların göze çarpıp çarpmayacağını kişiden kişiye değişmektedir. Lakin cilt dokusunda meydana gelecek olan nem kaybı ya da genetik, çevresel faktörlerden meydana gelecek cilt özelliğe sahip insanlar alın bölgesini kendileri kırıştırmasa dahi kırışıkları her zaman gözler önündedir.

insanların alnı üzerinde gerçekleştirilecek olan alın dolgusu işlemi her kırışık alına sahip bireylerin alnına uygulanacak bir işlem gibi görünmesi yanlış bir tutumdur.

  • Alın Dolgusu Kimlere Yapılır ?

Alın dolgusu işlemi genel olarak günlük yaşam içerisinde ciddi mimik hareketi kısıtlılığı çeken ve yüzlerini gerginleşmese bile alın kısmında meydana gelen kırışıklıklara sahip kişilere alın dolgusu işlemi yapılmaktadır. Neden böyle yapıldığına dair ise uzman kişiler şunları söylemektedir. Kişilerde sakin bir şekilde duran alın üstünde kaşlar yukarı doğru hareket ettirmediği anda alın çizgileri meydana geliyorsa bu bölgeye uygulanacak olan dolgu işlemlerinin alın bölgesi üstünde büyük şişliklerle kendini göstereceğinden dolgu işlemini bu özelliklere sahip insanlara dolgu işlemi bu yüzden yapılmamaktadır.  Bu yüzden alın dolgusu işlemi yaptırmayı düşünmekteyseniz kendinize sormanız gereken birkaç soru var. Yüz kaslarımı oynatmadan ya da mimiklerimi oynatmadan alnımda kırışıklar meydana geliyor mu? Kaşlarımı çatmadığım halde kırışıklıklarım var mı ? Bu sorular sonucu aşırı bir kırışıklığa sahip olduğunuzu düşünmekteyseniz alın dolgusu işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Lakin unutmamanız gereken bir husus var sadece mimik hareketlerinden kaynaklı meydana gelen kırışıklıklardan rahatsız olan insanlara alın dolgusu yapılmamaktadır. Alın dolgusu kullanımının uygun olmadığı bu durum ile ilgili botoks yöntemlerine başvurabilirsiniz.

  • Alın Dolgusu İşlemi Nasıl Yapılır?

Alın dolgusu işleminde dolgu uygulanacak olan bölgeye hyaluronik asit enjekte edilmektedir.  Bu işleme maruz kalacak olan kişinin vücudunda ağrı meydana gelmemesi için ilk öce dezenfeksiyon işlemleri daha sonra kişiye lokal anestezi uygulanıp yüzünün bir kısmında uyuşukluk meydana getirilecektir. Anestezi işlemi genel olarak merhemler ya da lokal anestezik uyuşturucularla gerçekleştirilmektedir. Lokal anestezi uygulandıktan sora kişinin yüzünün uyuştuğundan emin olunduktan sonra dolgu işlemi konusunda uzman kişiler tarafından dolgu işlemi yapılacaktır.

  • Alın Dolgusu İşlemi Ne kadar Etkisini Korur?

İnsanlar farklı özelliklere sahip olunduğundan dolayı bu soruya kesin bir cevap verilememektedir. Ama bu işlem genel olarak 9 ile 18 ay kadar bir süre etkisini korumaktadır.

  • Alın Dolgusu Yan Etki Doğurur Mu ?

Tehlikeli bir işlem olmadığı için bu işlem sonrası meydana yan etki meydana gelmesi çok küçük bir ihtimaldir. Anestezik maddelere alerjiniz yoksa sizin için güvenilir işlem olacaktır. İşlem sorası meydana gelecek olan kızarıklık ve şişkinlikler işlem sebebiyle meydana gelmiştir. İşlemden sonraki günler içerisinde meydana gelen sorunlar ortadan kalkacaktır.

Alın Dolgusu işlemi uygulamak isteyen kişiler daha detaylı bilgilere ulaşmak için bu konuda eğitim gören uzman kişilere danışarak daha detaylı bilgilere ve merak ettikleri soruların cevaplarına ulaşabilirler.