Çene Dolgusu

 Bir yüzü güzel gösteren en önemli unsurlardan biri çenedir. Bazılarımız çeşitli çene sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyoruz. Çenemizi beğenmediğimiz durumlarda oluyor. Çene dolgusu yöntemiyle çenenizin yüzünüze daha uyumlu ve daha simetrik  bir görünüşe  gelmesini sağlayabilirsiniz. Gelelim asıl merak edilenlere çene dolgusu nedir, neden yapılır, nasıl yapılır bu soruların cevabını sizlerle buluşturmaya çalışacağız.

  • Neden Çene Dolgusu Yapılır?

Uygulanan dolgu işlemlerinin genellikle sebebi insan yüzünde bulunan boşluk ve çizikleri ortadan kaldırmak için başvurulan bir cerrahi yöntemdir.  Bir diğer sebebi ise yüzün hacim esnekliğini dolgun bir hale getirip yüzün dolgunlaşması sağlanmaktadır. Derinin altına enjektörle enjekte edilen maddeler buraya nüfus ederek bu bölgenin dolup yükselmesini sağlamaktadır.

İşlem sırasında uygulanan dolgu maddeleri çene pozisyonunu düzelterek daha simetrik bir yüz ifadesi kazanmamıza yardımcı olmaktadır.  Çeneniz diğer vücut parçalarınızla da uyumlu hale getirilebilmektedir.  Bu konu hakkında daha kapsamlı bilgileri uzman hekimlere başvurarak öğrenebilirsiniz.

  • Çene Dolgusu Yapmamıza Neden Olan Yaygın Rahatsızlıklar Nelerdir?

Çenemizin şekil bozukluğuna sebep olan birçok durumla karşı karşıya gelebiliriz. Bunun en yaygınları ise şunlardır; çene hacim esnekliği, çene hattında bulunan çizginin yeterince belli olmaması, çenenin orantısız şekilde büyük olması ve çene altında meydana gelen sarkmalar olabilmektedir.

Hasta uyumsuz boyun şeklinden, küçük çeneden veya orantısız çeneden rahatsız olabilmektedir. Daha basit olan çene altı sarkması, çenenin belirsiz olması veya çene ucundaki gamzeye benzer çizgiler hastalarda meydana gelen estetiksel şikayetlerden bazılarıdır.

Çekici bir çene bireylerin kendilerine olan güvenlerini sağlamlaştırmaktadır.  Güzel ve çekici bir çeneye sahip olmak isteyen insanlar çeneye sahip olmak için operasyolar geçirmektedirler.

  • Çene Dolgusunun Artıları Nelerdir?

Sahip olduğumuz vücut parçaları bize ailemiz sonucu gelen genetiklerdir. Bazı konularda şansız doğabilmekteyiz lakin ilerleyen tıp teknikleri sayesinde çeşitli operasyonlarla istediğimiz sonuçlara ulaşabilmekteyiz. Her hasta için standart bir çene çizgisi belli etme operasyonu bulunmamaktadır.  Çene operasyonları ameliyatsız ve ameliyatlı olmak üzere iki şekilde değerlendirilebilmektedir.  Cerrahi operasyonlar insanlara  kalıcı bir souç sunarken iyileşmek için belli bir zaman ve işlemler gerektiren bir süreçtir. Bunun yanı sıra cerrahi işlem gerektirmeyen işlemler dolgu gibi işlemler iyileşme için her hangi bir zaman dilimi istemeyen ve ameliyattan korkan insanlar için daha uygun bir teklif gibi gözükmektedir. Cerrahi işlem isteyen hastalara öncelikli olarak bu cerrahisiz işlemler önerilmektedir.

  • Nasıl Yapılır Bu Çene Dolgusu ?

Bu konuda uzman kişiler çene dolgusu işleminde enjeksiyon yöntemlerinden faydalanmaktadır.  Çenede meydana gelmiş olan çukur görünümünü, sarkmaları ve yüzün alt kısmını şekillendirebilmek için dolgu malzemelerinden faydalanmaktadır.  Uzman kişiler bu işlemi yaparken kullanabilecekleri birden fazla dolgu çeşidine ulaşabilmektedirler. Bu işlemde kullanılmakta olan malzemelerden birkaçı  olarak hyaluronik asit, sığır kolajeni, yağ hücreleri, insan yapımı biyobozunur polimer benzeri maddeler söylenebilir. Bu işlem sırasından kullanılabilecek olan en önemli dolgu malzemesi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış dolgu malzemeleridir.

Bu işlem gerçekleşirken her hangi bir anestezi malzemesinin kullanılmasına gerek yoktur. Lakin eğer bu işlemi yapacak olan hasta anestezi uygulanması talebinde bulunursa lokal anestezi yapılarak yüzün bir bölgesi uyuşturulabilmektedir.

Çene dolgusu işleminde uygulanacak olan dolgu malzemeleri cildin alt kısmından küçük boyutlu iğneler aracılığıyla doğru bir şekilde uygulanır. Çene dolgusu işleminin toplam süreceği vakit ortalama 15 dakikadır.

  • Çene Dolgusu Yan Etki Meydana Getirebilir Mi?

Bu işlem sırasında kullanılan çene dolgusu malzemeleri ciddi yan etkiler meydana getirmeyecektir. Uzman kişilerin elinde kolay ve güvenilir bir şekilde işlemi gerçekleştirebilirsiniz.