Dudak Dolgusu

Dudaklar yüze ifadeyi veren, daha güzel bir görüntü için olmazsa olmaz organlardan bir tanesidir. Her kadının hayali dolgun dudaklara sahip olmaktır. Dolgun dudaklar yüze daha seksi ve çekici bir ifade kattığı için sıklıkla tercih edilir. Kadınlar makyaj yaparken dudaklarını daha dolgun göstermek için çeşitli makyaj hilelerine başvururlar ya da geçici olarak dudaklarını dolgunlaştırmanın yollarını ararlar ve denerler. Eğer siz de kalıcı dolgun çekici dudaklara sahip olmak isterseniz dudak dolgusu işlemini düşünebilirsiniz. Çünkü dolgu dışındaki işlemler geçici olarak bir dolgunluk sağlamaktadır, etkisi geçince dudak eski haline dönmektedir. Dudak dolgusu işlemi ise çok daha kalıcı bir işlemdir. Dudak yapısından ve şeklinden kaynaklı olarak bazı kadınların dudak sınırları yeterince belli değildir, bu sebeple ince görünmektedir. Yapısal olarak dudak çizgilerinin belli olmaması sonucu ya kadınlar dudak kalemi ve ruj ile bir şekilde dolgun ve şekilli göstermeye çalışırlar ya da geçici olarak dudaklarını dolgunlaştırmaya çalışırlar. Eğer sizin de dudak çizgileriniz net değil ve dudak şeklinizi beğenmiyorsanız dolgu uygulaması ile hayalinizdeki dolgun ve çekici dudaklara çok kolay sahip olabilirsiniz.

Dudak Dolgusunun İçeriğinde Neler Bulunur?

Cilt için son derece önemli olan hiyalüronik asit zamanla kendiliğinden azalır ve kaybolur. Bu asitin azalması ve tamamen yok olması ciltte kuruluğa ve dudakların büzüşüp olduğundan ince ve şekilsiz görünmesine neden olmaktadır. Dudak dolgusunun içinde hiyalüronik asit bulunmaktadır. Ayrıca dolgunun içinde dermal dolgular da eklenmektedir. Bu karışım dudağın içinde ve dudak çevresine dikkatlice enjekte edilir. Bu sayede dudaklar istenen dolgunluğa ve şekle ulaşmaktadır. Dudak dolgusu işlemi oldukça basit bir estetik müdahaledir. Fakat uzman hekimler tarafından yapılması gereklidir. Uzman olmayan kişiler tarafından bu tür estetik müdahaleler yapıldığında sonuç facia olabilmektedir. Şu da unutulmamalıdır ki, her dudak şekli ve yapısı dolgu işlemine uygun değildir ve kabul etmeyebilir. Dolgu işlemi yapılırken yüzün şekli çene yapısı burun yapısı gibi faktörler de itinayla estetisyen hekimler tarafından incelenmeli yüze en yakışacak şekilde dolgu işlemi yapılmalıdır. Her kadın büyük ve dolgun dudaklar hayal eder fakat her kadının yüzüne o şekilde büyük dudaklar yakışmamakta çirkin bir görüntüye sebep olmaktadır. Bu nedenle mutlaka bu alanda uzman ve kendini kanıtlamış uzmanlarla beraber çalışılmalı, doktora göre dolgu işlemi değiştirilmeli ve şekillendirilmelidir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu işlemi son derece kolay bir işlemdir. İşlem yaklaşık 10 dakika kadar sürmektedir. Sadece işlem sonrası kızarıklık ve ödemi engellemek adına, işlem öncesinde buz kompresi yapılmaktadır. Dudak dolgusu hem hiyalüronik asit içeriğiyle hem de vücuttan yağ transferi ile de yapılabilmektedir. Yağ transferi uygulamasında, bedenin bölgesel yağlanma olan alanından bir miktar yağ alınır. Alınan yağ daha zengin bir hale getirilerek dudağa enjekte edilerek işlem gerçekleştirilir. Sadece bedendeki yağın yeri değiştirilmiş olur, yağ enjekte yöntemi ile dudak dolgusu işlemi diğer işleme göre biraz daha uzun sürmekte yaklaşık 45 dakika kadar sürmektedir.

Dudak Dolgusu Etkisi Ne kadar Sürer?

Dudak dolgusunun etkisi bireyden bireye değişmekle beraber genel olarak 8 ay ve 1 yıl arasında değişmektedir. Eğer yağ transferi ile dolgu işlemi gerçekleştiyse sizinle beraber yaşlanır. İşlem sonrasında 2-3 saat dudak bölgesin sıcak temasın yapılmaması önerilir. Önerilen saat dolduğunda sıcak soğuk içecekleri tüketmeye devam edebilirsiniz. Bunun dışında hasta operasyon sonrası hızlı bir şekilde sosyal hayatına devam edebilir, işlerine kaldığı yerden kolaylıkla devam edebilmektedir.