Nazolabial Dolgu

Nazolabial çizgi diye tabir edilen bölge burun kanatlarından başlayıp ağız köşelerine kadar uzayan çizgiye verilen addır. Bebeklik çağında görülen bu çizgi yaşlanmaya bağlı olarak kaybolmaktadır. Nazolabial dolgu bu bahsettiğimiz alan üzerine uygulanmakatadır.

 

Nazolabial bölge üzerinde oluşan çizgi ve boşluklar bireyin yüzünde yorgun ve mutsuz bir ifade bırakmaktadır. Peki asıl konumuza gelecek olursak nedir bu nazolabial dolgu, nasıl uygulanır, yan etkileri var mıdır ? Sizlere bunlara tek tek açıklayacağız.

  • Nedir Bu Nazolabial Dolgu Uygulaması?

Bu konu hakkında uzman kişilerin uyguladığı işlem nazolabial çizginin hyaluronik asit ile doldurulması işlemidir. Bu asit insan dokusuna herhangi bir zarar vermez, enjeksiyon uygulanan bölgedeki  hücrelerin yıkımına sebebiyet yaratmaz. Korkulanın tam tersi bu hyaluronik asit diye tabir ettiğimiz asit enjeksiyon uygulanan bölgedeki hücrelerin içlerine su çekilmesine yardım ederek bunların daha dolgun ve canlı bir şekil almalarını sağlamaktadır.

  • Nazolabial Dolgu Nasıl Uygulanmaktadır?

İşleme başlanmadan önce bu konu hakkında uzman olan kişiler tarafından işlemin gerçekleştirileceği bölgeyi uyuştururlar. Bunu uyuşturucu özelliğe sahip merhemler aracılığıyla veya lokal anestezik maddeler kullanarak yapmaktadırlar.

Uyuşturulan bölge hissizleşince uzman hekim içinde hyaluronik asit bulunan enjektörü alarak uygulama yapılacak olan bölgelere bu maddeyi tek tek enjekte etmeye başlar. Uygulanacak olan madde miktarını oluşan çizgilerin boyutuna göre değişiklik göstermektedir.

Bu uygulama bu konu üzerinde eğitim görmüş bireyler tarafından 25-30 dk arasında bir süre zarfında gerçekleştirilir.

Nazolabial dolgu işlemi tek bir seansla halledilecek bir konu değildir. Bunun sebebini şu şekilde açıklayabiliriz. Kişilere enjekte edilecek olan madde tek bir seferde enjekte edilirse birey enjekte edilen maddenin varlığını hisseder ve bireyi günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirirken rahatsız edecek düzeye varabilir. Bu sebepten ötürü enjekte edilecek olan madde belli dozlarla kişinin vücuduna enjekte edilecektir. Bir sonraki seans işlemi başlamadan bu işlemi gerçekleştirecek olan kişinin hekimi uygulama bölgesini gözden geçirip  değerlendirecektir. Yeni işlem hekim dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştirdikten sonra yapılacaktır.

Bahsettiğimiz şekilde ayrı dozlara bölünen işlem sonucunda kişi günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirirken zorlanmayacak ve kendisine enjekte edilen maddenin varlığından rahatsızlık duymayacaktır.

  • Nazolabial Dolgu İşleminden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İşlem gerçekleştirildikten sonra işlem uygulanan kişi işlemden sonraki ilk 5-8 saat içerisinde kozmetik ürün kullanımından kaçınmalıdır.  İşlemin yapıldığı gün ve ondan sonraki gün içerisinde kendini aşırı yoracak zorlayıcı egzersizlerden kaçınmalıdır. İşlemi izleyen 9-10 gün boyunca sıcak su, spa benzeri işlemlerden yüzünü uzak tutmak zorundadır. Bunun yanı sıra işlem gerçekleştiği gün içerisinde yüzüne asit içeren madde temasından kaçınmak zorundadır.

  • Nazolabial Dolgu Yan Etki Oluşturur Mu?

Nazolabial dolgu işlemi gerçekleştirildiğinde kişiye enjekte edilecek olan hyaluronik asit normal şartlar altında insan vücudu içerisinde yer alan bir maddedir bu sebepten dolayı bu işlem kişilerde ciddi yan etkiler meydana getirmeyecektir.  İşlem sırasında ortaya çıkan kızarıklık, şişlik gibi durumlar işlemden kaynaklıdır ve işlem sona erdikten sonra meydana gelen bu durumlar ortadan kalkacaktır.

  • Nazolabial Dolgu Ne Kadar Yüzümüzde Kalır?

Nazolabial dolgu işlemi sonunda yüzde meydana gelen değişiklik 3 gün sonra fark edilecektir. Ayrıca bu işlemin kalıcılık süresi kişiden kişiye değişmektedir. Tahmini bir süre olarak 9-18 ay gibi bir zaman aralığı içerisinde etkisini göstermeye devam edecektir.  Etkinin devam etme süresi farklılık gösterse bile en kötü ihtimalle en az 9 ay gibi bir süre etki etmeye devam edecektir. Bu işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız uzman bir hekimle iletişime geçiniz.