Saç Ekimi

Kadınlar ve erkekler artık dış görünümlerine fazlasıyla önem veriyor. Gerek iş hayatında gerekse gündelik ilişkilerinde daima mükemmel bir görünüme sahip olmak istiyorlar. Bu nedenle güzellik merkezlerine, kuaförlere fazlasıyla zaman harcıyorlar. Eskiye göre erkekler, saçlarından tutun cilt bakımlarına kadar her şeye özen gösteriyorlar. Erkeklerin ve kadınların kuşkusuz en önem verdikleri şey saçlarıdır. Hepsi sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak ister.

Ne yazık ki yaşın ilerlemesi ile saç dökülmeleri meydana gelmektedir. Yaşanan bu kötü durum erkek ve kadınlarda, kabusa neden olmaktadır. Genellikle her iki erkekten biri, saç dökülmesi problemiyle karşılaşmaktadır. Genetik faktörler nedeniyle saçlarda erkenden dökülmeler meydana gelebilir. Ayrıca stres, kötü yaşam tarzı saç dökülmelerini tetikleyebiliyor. Günümüzde bu sorunu ortadan kaldırmak için birçok yöntem geliştirilmektedir. Saç ekiminin doğru bir şekilde uygulanması, başarı şansını arttırmaktadır.

Saç dökülmeleri Nasıl Olur?

Saç köklerinde birden fazla saç teli çıkmaktadır. Bu kişiye göre değişmektedir. Saç köklerinin iyi beslenmesi, saçın sağlıklı ve gür bir şekilde uzamasını sağlamaktadır. Yeterince beslenemediği takdirde ise, saçlarda dökülmeler başlamaktadır. Yaşanılan stres, beslenme koşulları, üzüntü saç dökülmelerinin sebepleri arasındadır. Günlük olarak 100 saç telinin dökülmesi normaldir. Ancak bu sayının daha fazla olması, saç bölgesinde problemlerin ortaya çıktığını göstermektedir. Bu durumda uzman bir doktor tarafından saç köklerinin kontrol edilmesi gereklidir. Bu ise, tedavinin doğru bir şekilde yapılması açısından son derece önemlidir. Aksi takdirde yapılan yanlış uygulamalar neticesinde bu sorun engellenemeyecektir. Maddi açıdan ise boş yere paranızın gitmesine sebep olacaktır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Uzman doktorlar aracılığıyla ameliyathane ortamında yapılan bir uygulamadır. Bu uygulama öncesinde uzman doktor tarafından hasta muayene edilir. Muayenede saç köklerinin yapısı incelenir. Hastanın yaşam öyküsü dinlenir. Daha sonra gerekli testleri yaptırması istenir. Enseden saç kökleri alınarak saçsız olan bölgeye nakil işlemi sağlanır. Saç köklerine greft adı verilmektedir. Ensede yeterli saç kökü bulunmayan hastaların göğüs ya da kol bölgesinden saç kökleri toplanır. Yaklaşık olarak 1-2 saat içerisinde gerçekleştirilen bir işlemdir. Saçsız bölgenin büyüklüğüne göre uygulama süresi farklılık göstermektedir. İşlem sonrasında hastanın saç kısmı steril şekilde sarılmaktadır. Ayrıca hasta aynı gün içerisinde taburcu edilmektedir. Genellikle 3 günlük süreç içerisinde hastanın başı kapalı şekilde dinlenmesi gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrasında Saçlar Dökülüyor Mu?

Doktorun saçsız bölgeye ektiği saçlar 1-2 hafta içerisinde dökülmektedir. Ancak bu korkulması gereken bir durum değildir. Dökülen saçların yerine 3 veya 4 ay içerisinde yeni saçlar çıkacaktır. Böylece saçsız bölgede doğal saçlarınız çıkmaya başlayacaktır. İşlem sonrasında hastaya saç yıkama konusunda gerekli bilgiler verilecektir. Böylece saç dökülmelerinin tekrarlanmasının önüne geçilmeye çalışılacaktır. Bazı durumlarda, yapılan cerrahi müdahale sonuçsuz kalabilir. Bu durumda bu müdahalenin tekrar edilmesi gerekir. Tedavinin iyi bir şekilde sonuçlanması için hastanın sabırlı davranması gereklidir.

Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cerrahi müdahalenin uygun ortamlarda yapılması gereklidir. Bu uygulamanın uzman bir doktor aracılığıyla gerçekleştirilmesi dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Saç ekimi, uzun süreli bir tedavi gerektirmektedir. 1-2 yıllık süreç içerisinde birden fazla saç ekimi yapılabilir. Bu nedenle herhangi bir enfeksiyon oluşumuna karşı dikkatli olunmalıdır. Saç ekilen bölgelerde kızarıklıklar, şişlikler görülmesi normaldir. İşlem sonrasında yaşanılan ağrılar ise ağrı kesiciler ile azaltılmalıdır.

Saç ekimi, saç dökülmelerinin önüne geçilmesinde en etkili yöntemdir. Kadın, erkek farketmeden herkesin başvurduğu bir işlemdir. Bu yöntem ile sağlıklı saçlara ulaşabilirsiniz.